Ulica Staroniwska z ciągiem pieszo-rowerowym jako przykład dobrych zmian w mieście.

Ostatni, wyłożony do publicznego wglądu projekt przebudowy ulicy Staroniwskiej w Rzeszowie przewiduje ścieżkę rowerową. Jest to konsekwencja złożonej początkiem ubiegłego roku petycji pod którą podpisało się prawie tysiąc mieszkańców osiedla, a także stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz rozwoju ruchu rowerowego w Rzeszowie. Rzeszowskie Towarzystwo Rowerowe również wyraziło swoje poparcie dla tej inicjatywy, albowiem ul. Staroniwska prowadzi na niebieski szlak rowerowy w gminie Boguchwała, który cieszy się dużym zainteresowaniem cyklistów. Obecny kształt drogi daleki jest jednak od współczesnych standardów, nie zawiera ścieżki lub pasów rowerowych co powoduje, że jest niebezpieczna dla wszystkich jej użytkowników. W wyniku złożonej petycji Prezydent Miasta zlecił doprojektowanie ciągu pieszo-rowerowego o który wspólnie postulowano.
Mamy nadzieję, że postawa Prezydenta Rzeszowa w zakresie forsowania rozwoju infrastruktury rowerowej na przykładzie ulicy Staroniwskiej nie będzie odosobnionym przypadkiem, lecz stanowić będzie konsekwencję w działaniu i standard projektowania infrastruktury drogowej w Rzeszowie.
Ulica Staroniwska obecnie w całym swoim przebiegu nie posiada obustronnych chodników, w wielu miejscach są one bardzo wąskie i uniemożliwiają sprawne przemieszczanie się pieszym pchającym wózek, rodzicom idącym z dziećmi oraz osobom poruszającym się na rowerach lub hulajnogach. Droga ta jest ulicą wlotową/wylotową do i z miasta, co powoduje wzmożony ruch samochodowy. Rowerzyści, z uwagi na brak odrębnego pasa ruchu, a także wąską jezdnię nie są na tej ulicy bezpieczni. Poprawa infrastruktury ulicy Staroniwskiej w kierunku, który przewiduje nowy projekt Ratusza, jest dobrym krokiem w stronę skomunikowania osiedla z miejską siecią rowerową. Zapewni mieszkańcom tej części miasta alternatywną względem transportu samochodowego, drogę poruszania się, a także przyczyni się do poprawy jakości i rozwoju ruchu rowerowego w mieście. To dobry trend, który miasto powinno kontynuować.
RTR autoryzował tekst z Grupą Inicjatywną bezpośrednio zaangażowaną w akcję. Rzeszów miastem nie tylko innowacji ale także rowerzystów – na tym polu mamy wiele do zrobienia.
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz