Wizyta kolegów z PTTS „Beskid Śląski” oraz RLP w Skrzyszowie

Koledzy z sekcji rowerowej PTTS „Beskid Śląski” przyjechali na zaproszenie RTR i PKTR „Leliwa” tym razem do Skrzyszowa koło Ropczyc (gmina Ostrów). Miejsce kultowe gdyż w tej miejscowości jest Hotel – „Rajski Ogród” którego nazwa w pełni oddaje urok tego miejsca.

22 września 2023 – zaplanowaliśmy wycieczkę dla kolegów z Czeskiej Republiki, wstępnie trasa biegła przez Okonin, Łączki Kucharskie, Borek Chechelski (mały „Paryż” – Wieża Milenijna), Szkodną, do Siedliska Janczar w Pstrągowej – tam krótka przerwa na posiłek a dalej Jaszczurowa do schronu w Stępinie i kierunek Stanisławówka do Grodu w Stobiernej koło Dębicy. Plan został nieco skorygowany ze względu na późniejszy start niż zakładaliśmy. W każdym razie 97 km było za nami. Kolacja a jutro RLP.

23 września 2023 – organizator Rajdu Ludzi Pracy w Skrzyszowie przewidział trasę typowo historyczną: Góra Śmierci, ringi oraz Blizna. Góra Śmierci jest to miejsce, gdzie znajdował się poligon SS-Truppenübungsplatz, na terenie, którego utworzono obóz pracy. W miejscu byłego obozu zachowały się paleniska krematoryjne, pomieszczenia do przechowywania zwłok, oraz szczątki ofiar obozu. Dokonano renowacji komory śmierci, płyty krematoryjnej oraz wykonano zbiorową mogiłę. Ku czci pomordowanych na Górę Śmierci prowadzi „Droga Cierpienia”, na którą składa się 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk. Ponadto otwarte jest Mini Muzeum oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu. Ekspozycja muzealna znajduje się w zrekonstruowanych barakach obozowych, w których można zobaczyć makiety obozu i poligonu [1].

Ringi – wybudowano cztery okręgi betonowe tzw. ringi „Ringstraßen” oraz Ring I który był wybrukowany, po wojnie bruk został zdjęty przez ekipy demontujące materiał który nadawał się do odbudowy. Do dzisiaj nie wyjaśniono celu budowy Ringów [2]. Trasa objęła dwa Ringi, a następnie dojechaliśmy do miejscowości Blizna gdzie znajduje się Park Historyczny. Blizna Jest to jedno z pierwszych miejsc, gdzie dokonywano prób z bronią rakietową (V-1 i V-2) [3]. Po Parku Historycznym oprowadził nas autor książki „Blizna Z dziejów wywiadu Armii Krajowej” Pan Jacek Magdoń. Oprowadzający ufundował dla każdego uczestnika książkę swojego autorstwa.

Następnie ruszyliśmy malowniczą trasa wśród lasów do miejscowości Skrzyszów. Zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, strzelanie z łuku, dart i rewelacyjna konkurencja rzut gumiakiem stworzyły atmosferę zabawy i rywalizacji sportowej. Należy podkreślić perfekcyjną logistykę organizatora imprezy. Nie zabrakło na trasie zupy regeneracyjnej – tradycyjna pomidorówka, a na mecie oczywiście grill oraz integracyjna zabawa dla uczestników rajdu.

Dodam, iż ze względu na uczestnictwo kolegów z PTTS „Beskid Śląski” z Czeskiej Republiki – Rajd Ludzi Pracy sięgnął wymiaru rajdu międzynarodowego. Trasę zabezpieczali członkowie RTR i PKTR „Leliwa”.

Linki do stron z opisami imprezy RLP w Skrzyszowie:

1/ Sz. Podst. Skrzyszów – https://www.facebook.com/profile.php?id=100066381194280

2/ PKTR „Leliwa” – https://www.facebook.com/groups/1544310652480130

Literatura:

  1. https://ugdebica.pl/dla-turysty/warto-zobaczyc/gora-smierci (Dostęp: 2023.10.06)
  2. http://heidelager.pl/index.php/historia/ (Dostęp: 2023.10.06)
  3. J. Magoń, Blizna Z dziejów wywiadu Armii Krajowej, READ ME, Ostrów-Wojkówka 2021.

  

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz